Logo European Date Protection Supervisor
RSS Feed EDPS on Twitter
The EDPS Supervision Consultation Cooperation
  Members & Mission
  Members
  Duties
  Data protection
  Press & News
  Publications
  Events
  Human Resources
  Data Protection Officer
  Contact
  Links
  Legal notice
 
 
17 April 2014
EDPS comments of 17 April 2014  in response to ICANN's public consultation
08 April 2014

Press Statement: The CJEU rules that Data Retention Directive is invalid

08 April 2014

Our latest newsletter is online now

02 April 2014
Video message of Peter Hustinx and Giovanni Buttarelli at the occasion of the presentation of the Annual Report 2013 in Brussels (1 April 2014)
01 April 2014

"Opportunities and challenges in the digital era: big data and moral hazard", speaking points of Peter Hustinx, European Consumer Summit 2014: "European Consumers in the Digital Era"

News
News
 
print Print friendly

Members


> Commission public call for candidates, published in OJ C 219 A, 31.7.2013


[pdf]                                              

 

Peter Hustinx (EDPS) and Giovanni Buttarelli (Assistant Supervisor) are members of the institution, appointed by a joint decision of the European Parliament and the Council. Assigned for a five year term, they took office on 17 January 2009.

 
The selection procedure which led to their appointment was transparent and involved the three major EU institutions. Following a public call for candidates, an inter-institutional selection board made a short list of the most competent applicants, who were then interviewed. Subsequently, the selection board forwarded a list with recommended candidates to the European Commission for its adoption and submission to the European Parliament and the Council. Hearings then took place in the European Parliament in order to evaluate the experiences, skills and independence of the candidates. This was followed by discussions in Parliament and Council, and eventually by a joint decision.
 

> Commission public call for candidates, published in OJ C 126A, 23.5.2008


[pdf]                                            

> Appointing decision of the European Parliament and the Council of 14 January 2009, OJ L 11, 16.01.2009, p. 89


[pdf]                                          

  


 

 
Peter Hustinx,
European Data Protection Supervisor 

Peter Hustinx has served as EDPS since January 2004, contributing to the building of the new supervisory authority and developing its role at Community level. He was reappointed for a second five-year term of office in January 2009.

Prior to his appointment as EDPS, Mr Hustinx worked as the President of the Dutch Data Protection Authority as from 1991. Between 1996 and 2000, he was Chairman of the Article 29 Data Protection Working Party.

His long standing experience in the field also extends to the broader European level; covering work as an expert in the Committee which prepared the Council of Europe Convention on data protection (No. 108). He also has data protection experience from the law enforcement field, having been Chairman of the Appeals Committee of the Joint Supervisory Body of Europol, and Chairman of the Commission for the Control of Interpol's Files.  




Curriculum vitae


[pdf]  

Declaration of financial interests 2014


[pdf]  

Declaration of financial interests 2013


[pdf]  

Declaration of financial interests 2012


[pdf]  

Declaration of financial interests 2011


[pdf]  

Declaration of financial interests 2010


[pdf]  

Declaration of financial interests 2009


[pdf]  

Declaration of financial interests 2008


[pdf]  

Declaration of financial interests 2007


[pdf]  

Declaration of financial interests 2006


[pdf]  

Declaration of financial interests 2005


[pdf]  

Declaration of financial interests 2013


[pdf]  

  


 

 
 

Giovanni Buttarelli, Assistant Supervisor  

 

Giovanni Buttarelli took office as Assistant Supervisor in January 2009.

Prior to his appointment as Assistant Supervisor, Mr. Buttarelli worked as Secretary General of the Italian DPA from 1997. Between 2002-2003 he was President of the Schengen Joint Supervisory Body, after being its Vice-President. His long and broad experience at international level in the fields of data protection and related issues was enriched by the participation in many committees and working groups operating in the European Union, at the Council of Europe and within other organizations, as well as by the international cooperation between data protection authorities.


Curriculum vitae


[pdf]  

Declaration of financial interests 2014


[pdf]  

Declaration of financial interests 2013


[pdf]  

Declaration of financial interests 2012


[pdf]  

Declaration of financial interests 2011


[pdf]  

Declaration of financial interests 2010


[pdf]  

Declaration of financial interests 2009


[pdf]  

 


 

  Former member

 

Joaquín Bayo Delgado, Assistant Supervisor 2004-2009

 

Mr Bayo Delgado was Assistant EDPS from 2004 to 2009, contributing to the building up of the new institution and putting into practice the EDPS supervisory tasks.

Prior to his appointment as Assistant EDPS, he served as a judge in Spain from 1989. He was elected Chief Judge of the Barcelona bench of judges, and was then responsible for judicial data bases in the city. Mr Bayo Delgado also worked as a member of the IT Committee of the Spanish Council of the Judiciary. He was active as an expert to the Council of Europe in programs relating to the judiciary for Central and Eastern European countries since 1989.


Curriculum vitae


[pdf]